E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
naschel-en naschen (D) – grignoter (F)
Stammformen naschel-ennaschel-tge-naschel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante naschen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnaschel-en
dunaschel-s
hien/si,hatt/etnaschel-t
mirnaschel-en
dirnaschel-t
sinaschel-en
Pass compos
echhuge-naschel-t
duhuesge-naschel-t
hien/si,hatt/ethuetge-naschel-t
mirhuge-naschel-t
dirhuttge-naschel-t
sihuge-naschel-t
Plus-que-parfait
echhatge-naschel-t
duhasge-naschel-t
hien/si,hatt/ethatge-naschel-t
mirhatege-naschel-t
dirhatge-naschel-t
sihatege-naschel-t
Futur I
echwäert naschel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-naschel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnaschel-en
dugéifsnaschel-en
hien/si,hatt/etgéifnaschel-en
mirgéifennaschel-en
dirgéiftnaschel-en
sigéifennaschel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-naschel-t
duhssge-naschel-t
hien/si,hatt/ethttge-naschel-t
mirhättege-naschel-t
dirhttge-naschel-t
sihättege-naschel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernaschel!
Plurielnaschel-t!
ge-naschel-t
naschel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-naschel-t
dugëssge-naschel-t
hie/si,hatt/etgëttge-naschel-t
mirgige-naschel-t
dirgittge-naschel-t
sigige-naschel-t
Pass compos
echsige-naschel-t ginn
dubassge-naschel-t ginn
hien/si,hatt/etassge-naschel-t ginn
mirsige-naschel-t ginn
dirsiddge-naschel-t ginn
sisige-naschel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-naschel-t ginn
duwaarsge-naschel-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-naschel-t ginn
mirwarege-naschel-t ginn
dirwaartge-naschel-t ginn
siwarege-naschel-t ginn
Futur I
echwäert ge-naschel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-naschel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-naschel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-naschel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-naschel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vernaschel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles