E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nationaliséieren nationalisieren (D)nationaliser (F)
Stammformen nationaliséierennationaliséiertnationaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnationaliséieren
dunationaliséiers
hien/si,hatt/etnationaliséiert
mirnationaliséieren
dirnationaliséiert
sinationaliséieren
Passé composé
echhunnnationaliséiert
duhuesnationaliséiert
hien/si,hatt/ethuetnationaliséiert
mirhunnnationaliséiert
dirhuttnationaliséiert
sihunnnationaliséiert
Plus-que-parfait
echhatnationaliséiert
duhasnationaliséiert
hien/si,hatt/ethatnationaliséiert
mirhatennationaliséiert
dirhatnationaliséiert
sihatennationaliséiert
Futur I
echwäert nationaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nationaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnationaliséieren
dugéifsnationaliséieren
hien/si,hatt/etgéifnationaliséieren
mirgéifennationaliséieren
dirgéiftnationaliséieren
sigéifennationaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättnationaliséiert
duhässnationaliséiert
hien/si,hatt/ethättnationaliséiert
mirhättennationaliséiert
dirhättnationaliséiert
sihättennationaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernationaliséier!
Plurielnationaliséiert!
nationaliséiert
nationaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnnationaliséiert
dugëssnationaliséiert
hie/si,hatt/etgëttnationaliséiert
mirginnnationaliséiert
dirgittnationaliséiert
siginnnationaliséiert
Passé composé
echsinnnationaliséiert ginn
dubassnationaliséiert ginn
hien/si,hatt/etassnationaliséiert ginn
mirsinnnationaliséiert ginn
dirsiddnationaliséiert ginn
sisinnnationaliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarnationaliséiert ginn
duwaarsnationaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarnationaliséiert ginn
mirwarennationaliséiert ginn
dirwaartnationaliséiert ginn
siwarennationaliséiert ginn
Futur I
echwäert nationaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nationaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif nationaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif nationaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier nationaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles