E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
blesséieren verletzen (D)blesser (F)to injure, to hurt (E)
Stammformen blesséierenblesséiertblesséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echblesséieren
dublesséiers
hien/si,hatt/etblesséiert
mirblesséieren
dirblesséiert
siblesséieren
Passé composé
echhublesséiert
duhuesblesséiert
hien/si,hatt/ethuetblesséiert
mirhublesséiert
dirhuttblesséiert
sihublesséiert
Plus-que-parfait
echhatblesséiert
duhasblesséiert
hien/si,hatt/ethatblesséiert
mirhateblesséiert
dirhatblesséiert
sihateblesséiert
Futur I
echwäert blesséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert blesséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifblesséieren
dugéifsblesséieren
hien/si,hatt/etgéifblesséieren
mirgéifeblesséieren
dirgéiftblesséieren
sigéifeblesséieren
Conditionnel Passé composé
echhättblesséiert
duhässblesséiert
hien/si,hatt/ethättblesséiert
mirhätteblesséiert
dirhättblesséiert
sihätteblesséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblesséier!
Plurielblesséiert!
blesséiert
blesséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiblesséiert
dugëssblesséiert
hie/si,hatt/etgëttblesséiert
mirgiblesséiert
dirgittblesséiert
sigiblesséiert
Passé composé
echsiblesséiert ginn
dubassblesséiert ginn
hien/si,hatt/etassblesséiert ginn
mirsiblesséiert ginn
dirsiddblesséiert ginn
sisiblesséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarblesséiert ginn
duwaarsblesséiert ginn
hien/si,hatt/etwarblesséiert ginn
mirwareblesséiert ginn
dirwaartblesséiert ginn
siwareblesséiert ginn
Futur I
echwäert blesséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert blesséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif blesséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif blesséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier blesséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles