E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
naturaliséieren naturalisieren (D)naturaliser (F)
Stammformen naturaliséierennaturaliséiertnaturaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnaturaliséieren
dunaturaliséiers
hien/si,hatt/etnaturaliséiert
mirnaturaliséieren
dirnaturaliséiert
sinaturaliséieren
Passé composé
echhunnnaturaliséiert
duhuesnaturaliséiert
hien/si,hatt/ethuetnaturaliséiert
mirhunnnaturaliséiert
dirhuttnaturaliséiert
sihunnnaturaliséiert
Plus-que-parfait
echhatnaturaliséiert
duhasnaturaliséiert
hien/si,hatt/ethatnaturaliséiert
mirhatennaturaliséiert
dirhatnaturaliséiert
sihatennaturaliséiert
Futur I
echwäert naturaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert naturaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnaturaliséieren
dugéifsnaturaliséieren
hien/si,hatt/etgéifnaturaliséieren
mirgéifennaturaliséieren
dirgéiftnaturaliséieren
sigéifennaturaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättnaturaliséiert
duhässnaturaliséiert
hien/si,hatt/ethättnaturaliséiert
mirhättennaturaliséiert
dirhättnaturaliséiert
sihättennaturaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernaturaliséier!
Plurielnaturaliséiert!
naturaliséiert
naturaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnnaturaliséiert
dugëssnaturaliséiert
hie/si,hatt/etgëttnaturaliséiert
mirginnnaturaliséiert
dirgittnaturaliséiert
siginnnaturaliséiert
Passé composé
echsinnnaturaliséiert ginn
dubassnaturaliséiert ginn
hien/si,hatt/etassnaturaliséiert ginn
mirsinnnaturaliséiert ginn
dirsiddnaturaliséiert ginn
sisinnnaturaliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarnaturaliséiert ginn
duwaarsnaturaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarnaturaliséiert ginn
mirwarennaturaliséiert ginn
dirwaartnaturaliséiert ginn
siwarennaturaliséiert ginn
Futur I
echwäert naturaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert naturaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif naturaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif naturaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier naturaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles