E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
denaturéieren denaturieren (D)dénaturer (F)
Stammformen dedenaturéierendedenaturéiertdedenaturéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedenaturéieren
dudedenaturéiers
hien/si,hatt/etdedenaturéiert
mirdedenaturéieren
dirdedenaturéiert
sidedenaturéieren
Passé composé
echhunndedenaturéiert
duhuesdedenaturéiert
hien/si,hatt/ethuetdedenaturéiert
mirhunndedenaturéiert
dirhuttdedenaturéiert
sihunndedenaturéiert
Plus-que-parfait
echhatdedenaturéiert
duhasdedenaturéiert
hien/si,hatt/ethatdedenaturéiert
mirhatendedenaturéiert
dirhatdedenaturéiert
sihatendedenaturéiert
Futur I
echwäert denaturéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedenaturéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdenaturéieren
dugéifsdenaturéieren
hien/si,hatt/etgéifdenaturéieren
mirgéifendenaturéieren
dirgéiftdenaturéieren
sigéifendenaturéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdedenaturéiert
duhässdedenaturéiert
hien/si,hatt/ethättdedenaturéiert
mirhättendedenaturéiert
dirhättdedenaturéiert
sihättendedenaturéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedenaturéier!
Plurieldedenaturéiert!
dedenaturéiert
denaturéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedenaturéiert
dugëssdedenaturéiert
hie/si,hatt/etgëttdedenaturéiert
mirginndedenaturéiert
dirgittdedenaturéiert
siginndedenaturéiert
Passé composé
echsinndedenaturéiert ginn
dubassdedenaturéiert ginn
hien/si,hatt/etassdedenaturéiert ginn
mirsinndedenaturéiert ginn
dirsidddedenaturéiert ginn
sisinndedenaturéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardedenaturéiert ginn
duwaarsdedenaturéiert ginn
hien/si,hatt/etwardedenaturéiert ginn
mirwarendedenaturéiert ginn
dirwaartdedenaturéiert ginn
siwarendedenaturéiert ginn
Futur I
echwäert dedenaturéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedenaturéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedenaturéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedenaturéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedenaturéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
renaturéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles