E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entnazifizéieren entnazifizieren (D)dénazifier (F)
Stammformen entnazifizéierenentnazifizéiertentnazifizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echentnazifizéieren
duentnazifizéiers
hien/si,hatt/etentnazifizéiert
mirentnazifizéieren
direntnazifizéiert
sientnazifizéieren
Passé composé
echhunnentnazifizéiert
duhuesentnazifizéiert
hien/si,hatt/ethuetentnazifizéiert
mirhunnentnazifizéiert
dirhuttentnazifizéiert
sihunnentnazifizéiert
Plus-que-parfait
echhatentnazifizéiert
duhasentnazifizéiert
hien/si,hatt/ethatentnazifizéiert
mirhatenentnazifizéiert
dirhatentnazifizéiert
sihatenentnazifizéiert
Futur I
echwäert entnazifizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entnazifizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentnazifizéieren
dugéifsentnazifizéieren
hien/si,hatt/etgéifentnazifizéieren
mirgéifenentnazifizéieren
dirgéiftentnazifizéieren
sigéifenentnazifizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättentnazifizéiert
duhässentnazifizéiert
hien/si,hatt/ethättentnazifizéiert
mirhättenentnazifizéiert
dirhättentnazifizéiert
sihättenentnazifizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentnazifizéier!
Plurielentnazifizéiert!
entnazifizéiert
entnazifizéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnentnazifizéiert
dugëssentnazifizéiert
hie/si,hatt/etgëttentnazifizéiert
mirginnentnazifizéiert
dirgittentnazifizéiert
siginnentnazifizéiert
Passé composé
echsinnentnazifizéiert ginn
dubassentnazifizéiert ginn
hien/si,hatt/etassentnazifizéiert ginn
mirsinnentnazifizéiert ginn
dirsiddentnazifizéiert ginn
sisinnentnazifizéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarentnazifizéiert ginn
duwaarsentnazifizéiert ginn
hien/si,hatt/etwarentnazifizéiert ginn
mirwarenentnazifizéiert ginn
dirwaartentnazifizéiert ginn
siwarenentnazifizéiert ginn
Futur I
echwäert entnazifizéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entnazifizéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif entnazifizéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif entnazifizéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier entnazifizéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles