E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
néck-en nicken, nieten, leicht berühren (D)faire un signe de têe, river (F)
Stammformen néck-ennéck-tge-néck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnéck-en
dunéck-s
hien/si,hatt/etnéck-t
mirnéck-en
dirnéck-t
sinéck-en
Passé composé
echhuge-néck-t
duhuesge-néck-t
hien/si,hatt/ethuetge-néck-t
mirhuge-néck-t
dirhuttge-néck-t
sihuge-néck-t
Plus-que-parfait
echhatge-néck-t
duhasge-néck-t
hien/si,hatt/ethatge-néck-t
mirhatege-néck-t
dirhatge-néck-t
sihatege-néck-t
Futur I
echwäert néck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-néck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnéck-en
dugéifsnéck-en
hien/si,hatt/etgéifnéck-en
mirgéifennéck-en
dirgéiftnéck-en
sigéifennéck-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-néck-t
duhässge-néck-t
hien/si,hatt/ethättge-néck-t
mirhättege-néck-t
dirhättge-néck-t
sihättege-néck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernéck!
Plurielnéck-t!
ge-néck-t
néck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-néck-t
dugëssge-néck-t
hie/si,hatt/etgëttge-néck-t
mirgige-néck-t
dirgittge-néck-t
sigige-néck-t
Passé composé
echsige-néck-t ginn
dubassge-néck-t ginn
hien/si,hatt/etassge-néck-t ginn
mirsige-néck-t ginn
dirsiddge-néck-t ginn
sisige-néck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-néck-t ginn
duwaarsge-néck-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-néck-t ginn
mirwarege-néck-t ginn
dirwaartge-néck-t ginn
siwarege-néck-t ginn
Futur I
echwäert ge-néck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-néck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-néck-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-néck-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-néck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles