E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vernéckel-en vernickeln (D)nickeler (F)
Stammformen vernéckel-envernéckel-tvernéckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvernéckel-en
duvernéckel-s
hien/si,hatt/etvernéckel-t
mirvernéckel-en
dirvernéckel-t
sivernéckel-en
Passé composé
echhuvernéckel-t
duhuesvernéckel-t
hien/si,hatt/ethuetvernéckel-t
mirhuvernéckel-t
dirhuttvernéckel-t
sihuvernéckel-t
Plus-que-parfait
echhatvernéckel-t
duhasvernéckel-t
hien/si,hatt/ethatvernéckel-t
mirhatevernéckel-t
dirhatvernéckel-t
sihatevernéckel-t
Futur I
echwäert vernéckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vernéckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvernéckel-en
dugéifsvernéckel-en
hien/si,hatt/etgéifvernéckel-en
mirgéifevernéckel-en
dirgéiftvernéckel-en
sigéifevernéckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättvernéckel-t
duhässvernéckel-t
hien/si,hatt/ethättvernéckel-t
mirhättevernéckel-t
dirhättvernéckel-t
sihättevernéckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervernéckel!
Plurielvernéckel-t!
vernéckel-t
vernéckel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivernéckel-t
dugëssvernéckel-t
hie/si,hatt/etgëttvernéckel-t
mirgivernéckel-t
dirgittvernéckel-t
sigivernéckel-t
Passé composé
echsivernéckel-t ginn
dubassvernéckel-t ginn
hien/si,hatt/etassvernéckel-t ginn
mirsivernéckel-t ginn
dirsiddvernéckel-t ginn
sisivernéckel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarvernéckel-t ginn
duwaarsvernéckel-t ginn
hien/si,hatt/etwarvernéckel-t ginn
mirwarevernéckel-t ginn
dirwaartvernéckel-t ginn
siwarevernéckel-t ginn
Futur I
echwäert vernéckel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vernéckel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif vernéckel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif vernéckel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier vernéckel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles