E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
unneelen annaglen (D) – clouer, fixer (F)
Stammformen unneelenneelt unugeneelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echneelen un
duneels un
hien/si,hatt/etneelt un
mirneelen un
dirneelt un
sineelen un
Pass compos
echhunnugeneelt
duhuesugeneelt
hien/si,hatt/ethuetugeneelt
mirhunnugeneelt
dirhuttugeneelt
sihunnugeneelt
Plus-que-parfait
echhatugeneelt
duhasugeneelt
hien/si,hatt/ethatugeneelt
mirhatenugeneelt
dirhatugeneelt
sihatenugeneelt
Futur I
echwäert unneelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeneelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifunneelen
dugéifsunneelen
hien/si,hatt/etgéifunneelen
mirgéifenunneelen
dirgéiftunneelen
sigéifenunneelen
Conditionnel Pass compos
echhttugeneelt
duhssugeneelt
hien/si,hatt/ethttugeneelt
mirhttenugeneelt
dirhttugeneelt
sihttenugeneelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierneel un!
Plurielneelt un!
ugeneelt
unneelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugeneelt
dugëssugeneelt
hie/si,hatt/etgëttugeneelt
mirginnugeneelt
dirgittugeneelt
siginnugeneelt
Pass compos
echsinnugeneelt ginn
dubassugeneelt ginn
hien/si,hatt/etassugeneelt ginn
mirsinnugeneelt ginn
dirsiddugeneelt ginn
sisinnugeneelt ginn
Plus-que-parfait
echwarugeneelt ginn
duwaarsugeneelt ginn
hien/si,hatt/etwarugeneelt ginn
mirwarenugeneelt ginn
dirwaartugeneelt ginn
siwarenugeneelt ginn
Futur I
echwäert ugeneelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeneelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugeneelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugeneelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugeneelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
festneelenneelenopneelenverneelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles