E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verneelen vernageln (D)clouer (fermer), enclouer (F)
Stammformen verneelenverneeltverneelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverneelen
duverneels
hien/si,hatt/etverneelt
mirverneelen
dirverneelt
siverneelen
Pass compos
echhuverneelt
duhuesverneelt
hien/si,hatt/ethuetverneelt
mirhuverneelt
dirhuttverneelt
sihuverneelt
Plus-que-parfait
echhatverneelt
duhasverneelt
hien/si,hatt/ethatverneelt
mirhateverneelt
dirhatverneelt
sihateverneelt
Futur I
echwäert verneelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verneelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverneelen
dugéifsverneelen
hien/si,hatt/etgéifverneelen
mirgéifeverneelen
dirgéiftverneelen
sigéifeverneelen
Conditionnel Pass compos
echhttverneelt
duhssverneelt
hien/si,hatt/ethttverneelt
mirhätteverneelt
dirhttverneelt
sihätteverneelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverneel!
Plurielverneelt!
verneelt
verneelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverneelt
dugëssverneelt
hie/si,hatt/etgëttverneelt
mirgiverneelt
dirgittverneelt
sigiverneelt
Pass compos
echsiverneelt ginn
dubassverneelt ginn
hien/si,hatt/etassverneelt ginn
mirsiverneelt ginn
dirsiddverneelt ginn
sisiverneelt ginn
Plus-que-parfait
echwarverneelt ginn
duwaarsverneelt ginn
hien/si,hatt/etwarverneelt ginn
mirwareverneelt ginn
dirwaartverneelt ginn
siwareverneelt ginn
Futur I
echwäert verneelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verneelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verneelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verneelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verneelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
festneelenneelenopneelenunneelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles