E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verneel-en vernageln (D)clouer (fermer), enclouer (F)
Stammformen verneel-enverneel-tverneel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverneel-en
duverneel-s
hien/si,hatt/etverneel-t
mirverneel-en
dirverneel-t
siverneel-en
Pass compos
echhuverneel-t
duhuesverneel-t
hien/si,hatt/ethuetverneel-t
mirhuverneel-t
dirhuttverneel-t
sihuverneel-t
Plus-que-parfait
echhatverneel-t
duhasverneel-t
hien/si,hatt/ethatverneel-t
mirhateverneel-t
dirhatverneel-t
sihateverneel-t
Futur I
echwäert verneel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verneel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverneel-en
dugéifsverneel-en
hien/si,hatt/etgéifverneel-en
mirgéifeverneel-en
dirgéiftverneel-en
sigéifeverneel-en
Conditionnel Pass compos
echhttverneel-t
duhssverneel-t
hien/si,hatt/ethttverneel-t
mirhätteverneel-t
dirhttverneel-t
sihätteverneel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverneel!
Plurielverneel-t!
verneel-t
verneel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverneel-t
dugëssverneel-t
hie/si,hatt/etgëttverneel-t
mirgiverneel-t
dirgittverneel-t
sigiverneel-t
Pass compos
echsiverneel-t ginn
dubassverneel-t ginn
hien/si,hatt/etassverneel-t ginn
mirsiverneel-t ginn
dirsiddverneel-t ginn
sisiverneel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverneel-t ginn
duwaarsverneel-t ginn
hien/si,hatt/etwarverneel-t ginn
mirwareverneel-t ginn
dirwaartverneel-t ginn
siwareverneel-t ginn
Futur I
echwäert verneel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verneel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verneel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verneel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verneel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
festneel-enneel-enopneel-enunneel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles