E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
negligéieren vernachlässigen (D)négliger (F)
Stammformen negligéierennegligéiertnegligéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnegligéieren
dunegligéiers
hien/si,hatt/etnegligéiert
mirnegligéieren
dirnegligéiert
sinegligéieren
Passé composé
echhunnnegligéiert
duhuesnegligéiert
hien/si,hatt/ethuetnegligéiert
mirhunnnegligéiert
dirhuttnegligéiert
sihunnnegligéiert
Plus-que-parfait
echhatnegligéiert
duhasnegligéiert
hien/si,hatt/ethatnegligéiert
mirhatennegligéiert
dirhatnegligéiert
sihatennegligéiert
Futur I
echwäert negligéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert negligéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnegligéieren
dugéifsnegligéieren
hien/si,hatt/etgéifnegligéieren
mirgéifennegligéieren
dirgéiftnegligéieren
sigéifennegligéieren
Conditionnel Passé composé
echhättnegligéiert
duhässnegligéiert
hien/si,hatt/ethättnegligéiert
mirhättennegligéiert
dirhättnegligéiert
sihättennegligéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernegligéier!
Plurielnegligéiert!
negligéiert
negligéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnnegligéiert
dugëssnegligéiert
hie/si,hatt/etgëttnegligéiert
mirginnnegligéiert
dirgittnegligéiert
siginnnegligéiert
Passé composé
echsinnnegligéiert ginn
dubassnegligéiert ginn
hien/si,hatt/etassnegligéiert ginn
mirsinnnegligéiert ginn
dirsiddnegligéiert ginn
sisinnnegligéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarnegligéiert ginn
duwaarsnegligéiert ginn
hien/si,hatt/etwarnegligéiert ginn
mirwarennegligéiert ginn
dirwaartnegligéiert ginn
siwarennegligéiert ginn
Futur I
echwäert negligéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert negligéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif negligéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif negligéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier negligéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles