E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
negoci-éier-en verhandeln (D) – négocier (F)
Stammformen negoci-éier-ennegoci-éier-tnegoci-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnegoci-éier-en
dunegoci-éier-s
hien/si,hatt/etnegoci-éier-t
mirnegoci-éier-en
dirnegoci-éier-t
sinegoci-éier-en
Passé composé
echhunnnegoci-éier-t
duhuesnegoci-éier-t
hien/si,hatt/ethuetnegoci-éier-t
mirhunnnegoci-éier-t
dirhuttnegoci-éier-t
sihunnnegoci-éier-t
Plus-que-parfait
echhatnegoci-éier-t
duhasnegoci-éier-t
hien/si,hatt/ethatnegoci-éier-t
mirhatennegoci-éier-t
dirhatnegoci-éier-t
sihatennegoci-éier-t
Futur I
echwäert negoci-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert negoci-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnegoci-éier-en
dugéifsnegoci-éier-en
hien/si,hatt/etgéifnegoci-éier-en
mirgéifennegoci-éier-en
dirgéiftnegoci-éier-en
sigéifennegoci-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättnegoci-éier-t
duhässnegoci-éier-t
hien/si,hatt/ethättnegoci-éier-t
mirhättennegoci-éier-t
dirhättnegoci-éier-t
sihättennegoci-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernegoci-éier!
Plurielnegoci-éier-t!
negoci-éier-t
negoci-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnnegoci-éier-t
dugëssnegoci-éier-t
hie/si,hatt/etgëttnegoci-éier-t
mirginnnegoci-éier-t
dirgittnegoci-éier-t
siginnnegoci-éier-t
Passé composé
echsinnnegoci-éier-t ginn
dubassnegoci-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassnegoci-éier-t ginn
mirsinnnegoci-éier-t ginn
dirsiddnegoci-éier-t ginn
sisinnnegoci-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarnegoci-éier-t ginn
duwaarsnegoci-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarnegoci-éier-t ginn
mirwarennegoci-éier-t ginn
dirwaartnegoci-éier-t ginn
siwarennegoci-éier-t ginn
Futur I
echwäert negoci-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert negoci-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif negoci-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif negoci-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier negoci-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles