E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
genehmegen genehmigen (D) – approuver, agrer (F)
Stammformen genehmegengenehmegtgenehmegt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geneemegen
Indikativ Aktiv
Present
echgenehmegen
dugenehmegs
hien/si,hatt/etgenehmegt
mirgenehmegen
dirgenehmegt
sigenehmegen
Pass compos
echhugenehmegt
duhuesgenehmegt
hien/si,hatt/ethuetgenehmegt
mirhugenehmegt
dirhuttgenehmegt
sihugenehmegt
Plus-que-parfait
echhatgenehmegt
duhasgenehmegt
hien/si,hatt/ethatgenehmegt
mirhategenehmegt
dirhatgenehmegt
sihategenehmegt
Modale Futur I
echwäert genehmegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert genehmegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgenehmegen
dugéifsgenehmegen
hien/si,hatt/etgéifgenehmegen
mirgéifegenehmegen
dirgéiftgenehmegen
sigéifegenehmegen
Conditionnel pass compos
echhttgenehmegt
duhssgenehmegt
hien/si,hatt/ethttgenehmegt
mirhättegenehmegt
dirhttgenehmegt
sihättegenehmegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergenehmeg!
Plurielgenehmegt!
genehmegt
genehmegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigenehmegt
dugëssgenehmegt
hie/si,hatt/etgëttgenehmegt
mirgigenehmegt
dirgittgenehmegt
sigigenehmegt
Pass compos
echsigenehmegt ginn
dubassgenehmegt ginn
hien/si,hatt/etassgenehmegt ginn
mirsigenehmegt ginn
dirsiddgenehmegt ginn
sisigenehmegt ginn
Plus-que-parfait
echwargenehmegt ginn
duwaarsgenehmegt ginn
hien/si,hatt/etwargenehmegt ginn
mirwaregenehmegt ginn
dirwaartgenehmegt ginn
siwaregenehmegt ginn
Modale Futur I
echwäert genehmegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert genehmegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif genehmegt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif genehmegt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier genehmegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles