E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
unnéi-en annähen (D) – coudre (F)
Stammformen unnéi-ennéi-t unuge-néi-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echnéi-en un
dunéi-s un
hien/si,hatt/etnéi-t un
mirnéi-en un
dirnéi-t un
sinéi-en un
Passé composé
echhunnuge-néi-t
duhuesuge-néi-t
hien/si,hatt/ethuetuge-néi-t
mirhunnuge-néi-t
dirhuttuge-néi-t
sihunnuge-néi-t
Plus-que-parfait
echhatuge-néi-t
duhasuge-néi-t
hien/si,hatt/ethatuge-néi-t
mirhatenuge-néi-t
dirhatuge-néi-t
sihatenuge-néi-t
Modale Futur I
echwäert unnéi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert uge-néi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifunnéi-en
dugéifsunnéi-en
hien/si,hatt/etgéifunnéi-en
mirgéifenunnéi-en
dirgéiftunnéi-en
sigéifenunnéi-en
Conditionnel passé composé
echhättuge-néi-t
duhässuge-néi-t
hien/si,hatt/ethättuge-néi-t
mirhättenuge-néi-t
dirhättuge-néi-t
sihättenuge-néi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernéi un!
Plurielnéi-t un!
uge-néi-t
unnéi-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnuge-néi-t
dugëssuge-néi-t
hie/si,hatt/etgëttuge-néi-t
mirginnuge-néi-t
dirgittuge-néi-t
siginnuge-néi-t
Passé composé
echsinnuge-néi-t ginn
dubassuge-néi-t ginn
hien/si,hatt/etassuge-néi-t ginn
mirsinnuge-néi-t ginn
dirsidduge-néi-t ginn
sisinnuge-néi-t ginn
Plus-que-parfait
echwaruge-néi-t ginn
duwaarsuge-néi-t ginn
hien/si,hatt/etwaruge-néi-t ginn
mirwarenuge-néi-t ginn
dirwaartuge-néi-t ginn
siwarenuge-néi-t ginn
Modale Futur I
echwäert uge-néi-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert uge-néi-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif uge-néi-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif uge-néi-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier uge-néi-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
néi-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles