E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
néien nähen (D)coudre (F)
Stammformen néiennéitgenéit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnéien
dunéis
hien/si,hatt/etnéit
mirnéien
dirnéit
sinéien
Passé composé
echhugenéit
duhuesgenéit
hien/si,hatt/ethuetgenéit
mirhugenéit
dirhuttgenéit
sihugenéit
Plus-que-parfait
echhatgenéit
duhasgenéit
hien/si,hatt/ethatgenéit
mirhategenéit
dirhatgenéit
sihategenéit
Futur I
echwäert néien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert genéit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnéien
dugéifsnéien
hien/si,hatt/etgéifnéien
mirgéifennéien
dirgéiftnéien
sigéifennéien
Conditionnel Passé composé
echhättgenéit
duhässgenéit
hien/si,hatt/ethättgenéit
mirhättegenéit
dirhättgenéit
sihättegenéit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernéi!
Plurielnéit!
genéit
néien
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigenéit
dugëssgenéit
hie/si,hatt/etgëttgenéit
mirgigenéit
dirgittgenéit
sigigenéit
Passé composé
echsigenéit ginn
dubassgenéit ginn
hien/si,hatt/etassgenéit ginn
mirsigenéit ginn
dirsiddgenéit ginn
sisigenéit ginn
Plus-que-parfait
echwargenéit ginn
duwaarsgenéit ginn
hien/si,hatt/etwargenéit ginn
mirwaregenéit ginn
dirwaartgenéit ginn
siwaregenéit ginn
Futur I
echwäert genéit ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert genéit gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif genéit
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif genéit ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier genéit ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
unnéien
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles