E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
néi-en nähen (D) – coudre (F)
Stammformen néi-ennéi-tge-néi-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnéi-en
dunéi-s
hien/si,hatt/etnéi-t
mirnéi-en
dirnéi-t
sinéi-en
Passé composé
echhuge-néi-t
duhuesge-néi-t
hien/si,hatt/ethuetge-néi-t
mirhuge-néi-t
dirhuttge-néi-t
sihuge-néi-t
Plus-que-parfait
echhatge-néi-t
duhasge-néi-t
hien/si,hatt/ethatge-néi-t
mirhatege-néi-t
dirhatge-néi-t
sihatege-néi-t
Futur I
echwäert néi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-néi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnéi-en
dugéifsnéi-en
hien/si,hatt/etgéifnéi-en
mirgéifennéi-en
dirgéiftnéi-en
sigéifennéi-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-néi-t
duhässge-néi-t
hien/si,hatt/ethättge-néi-t
mirhättege-néi-t
dirhättge-néi-t
sihättege-néi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernéi!
Plurielnéi-t!
ge-néi-t
néi-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-néi-t
dugëssge-néi-t
hie/si,hatt/etgëttge-néi-t
mirgige-néi-t
dirgittge-néi-t
sigige-néi-t
Passé composé
echsige-néi-t ginn
dubassge-néi-t ginn
hien/si,hatt/etassge-néi-t ginn
mirsige-néi-t ginn
dirsiddge-néi-t ginn
sisige-néi-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-néi-t ginn
duwaarsge-néi-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-néi-t ginn
mirwarege-néi-t ginn
dirwaartge-néi-t ginn
siwarege-néi-t ginn
Futur I
echwäert ge-néi-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-néi-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-néi-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-néi-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-néi-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
unnéi-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles