E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
néidegen nötigen (D)forcer (F)
Stammformen néidegennéidegtgenéidegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnéidegen
dunéidegs
hien/si,hatt/etnéidegt
mirnéidegen
dirnéidegt
sinéidegen
Passé composé
echhugenéidegt
duhuesgenéidegt
hien/si,hatt/ethuetgenéidegt
mirhugenéidegt
dirhuttgenéidegt
sihugenéidegt
Plus-que-parfait
echhatgenéidegt
duhasgenéidegt
hien/si,hatt/ethatgenéidegt
mirhategenéidegt
dirhatgenéidegt
sihategenéidegt
Futur I
echwäert néidegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert genéidegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnéidegen
dugéifsnéidegen
hien/si,hatt/etgéifnéidegen
mirgéifennéidegen
dirgéiftnéidegen
sigéifennéidegen
Conditionnel Passé composé
echhättgenéidegt
duhässgenéidegt
hien/si,hatt/ethättgenéidegt
mirhättegenéidegt
dirhättgenéidegt
sihättegenéidegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernéideg!
Plurielnéidegt!
genéidegt
néidegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigenéidegt
dugëssgenéidegt
hie/si,hatt/etgëttgenéidegt
mirgigenéidegt
dirgittgenéidegt
sigigenéidegt
Passé composé
echsigenéidegt ginn
dubassgenéidegt ginn
hien/si,hatt/etassgenéidegt ginn
mirsigenéidegt ginn
dirsiddgenéidegt ginn
sisigenéidegt ginn
Plus-que-parfait
echwargenéidegt ginn
duwaarsgenéidegt ginn
hien/si,hatt/etwargenéidegt ginn
mirwaregenéidegt ginn
dirwaartgenéidegt ginn
siwaregenéidegt ginn
Futur I
echwäert genéidegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert genéidegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif genéidegt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif genéidegt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier genéidegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles