E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opblŽtz-en abblitzen (D)ťconduire qn. (F)
Stammformen opblŽtz-enblŽtz-t opopge-blŽtz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echblŽtz-en op
dublŽtz op
hien/si,hatt/etblŽtz-t op
mirblŽtz-en op
dirblŽtz-t op
siblŽtz-en op
Passť composť
echhunnopge-blŽtz-t
duhuesopge-blŽtz-t
hien/si,hatt/ethuetopge-blŽtz-t
mirhunnopge-blŽtz-t
dirhuttopge-blŽtz-t
sihunnopge-blŽtz-t
Plus-que-parfait
echhatopge-blŽtz-t
duhasopge-blŽtz-t
hien/si,hatt/ethatopge-blŽtz-t
mirhatenopge-blŽtz-t
dirhatopge-blŽtz-t
sihatenopge-blŽtz-t
Futur I
echwäert opblŽtz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-blŽtz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopblŽtz-en
dugéifsopblŽtz-en
hien/si,hatt/etgéifopblŽtz-en
mirgéifenopblŽtz-en
dirgéiftopblŽtz-en
sigéifenopblŽtz-en
Conditionnel Passť composť
echhšttopge-blŽtz-t
duhšssopge-blŽtz-t
hien/si,hatt/ethšttopge-blŽtz-t
mirhšttenopge-blŽtz-t
dirhšttopge-blŽtz-t
sihšttenopge-blŽtz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierblŽtz op!
PlurielblŽtz-t op!
opge-blŽtz-t
opblŽtz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginnopge-blŽtz-t
dugëssopge-blŽtz-t
hie/si,hatt/etgëttopge-blŽtz-t
mirginnopge-blŽtz-t
dirgittopge-blŽtz-t
siginnopge-blŽtz-t
Passť composť
echsinnopge-blŽtz-t ginn
dubassopge-blŽtz-t ginn
hien/si,hatt/etassopge-blŽtz-t ginn
mirsinnopge-blŽtz-t ginn
dirsiddopge-blŽtz-t ginn
sisinnopge-blŽtz-t ginn
Plus-que-parfait
echwaropge-blŽtz-t ginn
duwaarsopge-blŽtz-t ginn
hien/si,hatt/etwaropge-blŽtz-t ginn
mirwarenopge-blŽtz-t ginn
dirwaartopge-blŽtz-t ginn
siwarenopge-blŽtz-t ginn
Futur I
echwäert opge-blŽtz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-blŽtz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif opge-blŽtz-t
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif opge-blŽtz-t ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier opge-blŽtz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
blŽtz-enofblŽtz-en
Remarquen (intern)
fr: Łbersetzung
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles