E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erneieren erneuern (D)innover (F)
Stammformen erneierenerneierterneiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerneieren
duerneiers
hien/si,hatt/eterneiert
mirerneieren
direrneiert
sierneieren
Pass compos
echhunnerneiert
duhueserneiert
hien/si,hatt/ethueterneiert
mirhunnerneiert
dirhutterneiert
sihunnerneiert
Plus-que-parfait
echhaterneiert
duhaserneiert
hien/si,hatt/ethaterneiert
mirhatenerneiert
dirhaterneiert
sihatenerneiert
Futur I
echwäert erneieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erneiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferneieren
dugéifserneieren
hien/si,hatt/etgéiferneieren
mirgéifenerneieren
dirgéifterneieren
sigéifenerneieren
Conditionnel Pass compos
echhtterneiert
duhsserneiert
hien/si,hatt/ethtterneiert
mirhttenerneiert
dirhtterneiert
sihttenerneiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererneier!
Plurielerneiert!
erneiert
erneieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerneiert
dugësserneiert
hie/si,hatt/etgëtterneiert
mirginnerneiert
dirgitterneiert
siginnerneiert
Pass compos
echsinnerneiert ginn
dubasserneiert ginn
hien/si,hatt/etasserneiert ginn
mirsinnerneiert ginn
dirsidderneiert ginn
sisinnerneiert ginn
Plus-que-parfait
echwarerneiert ginn
duwaarserneiert ginn
hien/si,hatt/etwarerneiert ginn
mirwarenerneiert ginn
dirwaarterneiert ginn
siwarenerneiert ginn
Futur I
echwäert erneiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erneiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erneiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erneiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erneiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles