E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
néitsch-en niesen (D)éternuer (F)
Stammformen néitsch-ennéitsch-tge-néitsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante néitsen
Indikativ Aktiv
Présent
echnéitsch-en
dunéitsch-s
hien/si,hatt/etnéitsch-t
mirnéitsch-en
dirnéitsch-t
sinéitsch-en
Passé composé
echhuge-néitsch-t
duhuesge-néitsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-néitsch-t
mirhuge-néitsch-t
dirhuttge-néitsch-t
sihuge-néitsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-néitsch-t
duhasge-néitsch-t
hien/si,hatt/ethatge-néitsch-t
mirhatege-néitsch-t
dirhatge-néitsch-t
sihatege-néitsch-t
Futur I
echwäert néitsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-néitsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnéitsch-en
dugéifsnéitsch-en
hien/si,hatt/etgéifnéitsch-en
mirgéifennéitsch-en
dirgéiftnéitsch-en
sigéifennéitsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-néitsch-t
duhässge-néitsch-t
hien/si,hatt/ethättge-néitsch-t
mirhättege-néitsch-t
dirhättge-néitsch-t
sihättege-néitsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernéitsch!
Plurielnéitsch-t!
ge-néitsch-t
néitsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles