E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vernenn-en beschimpfen (D)gronder, injurier, ridiculiser par un surnom (F)
Stammformen vernenn-envernenn-tvernann-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvernenn-en
duvernenn-s
hien/si,hatt/etvernenn-t
mirvernenn-en
dirvernenn-t
sivernenn-en
Pass compos
echhuvernann-t
duhuesvernann-t
hien/si,hatt/ethuetvernann-t
mirhuvernann-t
dirhuttvernann-t
sihuvernann-t
Plus-que-parfait
echhatvernann-t
duhasvernann-t
hien/si,hatt/ethatvernann-t
mirhatevernann-t
dirhatvernann-t
sihatevernann-t
Futur I
echwäert vernenn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vernann-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvernenn-en
dugéifsvernenn-en
hien/si,hatt/etgéifvernenn-en
mirgéifevernenn-en
dirgéiftvernenn-en
sigéifevernenn-en
Conditionnel Pass compos
echhttvernann-t
duhssvernann-t
hien/si,hatt/ethttvernann-t
mirhättevernann-t
dirhttvernann-t
sihättevernann-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervernenn!
Plurielvernenn-t!
vernann-t
vernenn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivernann-t
dugëssvernann-t
hie/si,hatt/etgëttvernann-t
mirgivernann-t
dirgittvernann-t
sigivernann-t
Pass compos
echsivernann-t ginn
dubassvernann-t ginn
hien/si,hatt/etassvernann-t ginn
mirsivernann-t ginn
dirsiddvernann-t ginn
sisivernann-t ginn
Plus-que-parfait
echwarvernann-t ginn
duwaarsvernann-t ginn
hien/si,hatt/etwarvernann-t ginn
mirwarevernann-t ginn
dirwaartvernann-t ginn
siwarevernann-t ginn
Futur I
echwäert vernann-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vernann-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vernann-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vernann-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier vernann-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mbenenn-en ernenn-ennenn-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles