E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nerven nerven (D)nerver (F)
Stammformen nervennervtgenervt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnerven
dunervs
hien/si,hatt/etnervt
mirnerven
dirnervt
sinerven
Pass compos
echhugenervt
duhuesgenervt
hien/si,hatt/ethuetgenervt
mirhugenervt
dirhuttgenervt
sihugenervt
Plus-que-parfait
echhatgenervt
duhasgenervt
hien/si,hatt/ethatgenervt
mirhategenervt
dirhatgenervt
sihategenervt
Futur I
echwäert nerven
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert genervt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnerven
dugéifsnerven
hien/si,hatt/etgéifnerven
mirgéifennerven
dirgéiftnerven
sigéifennerven
Conditionnel Pass compos
echhttgenervt
duhssgenervt
hien/si,hatt/ethttgenervt
mirhättegenervt
dirhttgenervt
sihättegenervt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernerv!
Plurielnervt!
genervt
nerven
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles