E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bltz-en blitzen (D) – tinceler, flasher (F) – to flash on, to lighten (E)
Stammformen bltz-enbltz-tge-bltz-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echbltz-en
dubltz
hien/si,hatt/etbltz-t
mirbltz-en
dirbltz-t
sibltz-en
Pass compos
echhuge-bltz-t
duhuesge-bltz-t
hien/si,hatt/ethuetge-bltz-t
mirhuge-bltz-t
dirhuttge-bltz-t
sihuge-bltz-t
Plus-que-parfait
echhatge-bltz-t
duhasge-bltz-t
hien/si,hatt/ethatge-bltz-t
mirhatege-bltz-t
dirhatge-bltz-t
sihatege-bltz-t
Modale Futur I
echwäert bltz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-bltz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbltz-en
dugéifsbltz-en
hien/si,hatt/etgéifbltz-en
mirgéifebltz-en
dirgéiftbltz-en
sigéifebltz-en
Conditionnel pass compos
echhttge-bltz-t
duhssge-bltz-t
hien/si,hatt/ethttge-bltz-t
mirhättege-bltz-t
dirhttge-bltz-t
sihättege-bltz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbltz!
Plurielbltz-t!
ge-bltz-t
bltz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-bltz-t
dugëssge-bltz-t
hie/si,hatt/etgëttge-bltz-t
mirgige-bltz-t
dirgittge-bltz-t
sigige-bltz-t
Pass compos
echsige-bltz-t ginn
dubassge-bltz-t ginn
hien/si,hatt/etassge-bltz-t ginn
mirsige-bltz-t ginn
dirsiddge-bltz-t ginn
sisige-bltz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-bltz-t ginn
duwaarsge-bltz-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-bltz-t ginn
mirwarege-bltz-t ginn
dirwaartge-bltz-t ginn
siwarege-bltz-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-bltz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-bltz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-bltz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-bltz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-bltz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofbltz-enopbltz-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles