E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
neutraliséieren neutralisieren (D)neutraliser (F)
Stammformen neutraliséierenneutraliséiertneutraliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echneutraliséieren
duneutraliséiers
hien/si,hatt/etneutraliséiert
mirneutraliséieren
dirneutraliséiert
sineutraliséieren
Passé composé
echhunnneutraliséiert
duhuesneutraliséiert
hien/si,hatt/ethuetneutraliséiert
mirhunnneutraliséiert
dirhuttneutraliséiert
sihunnneutraliséiert
Plus-que-parfait
echhatneutraliséiert
duhasneutraliséiert
hien/si,hatt/ethatneutraliséiert
mirhatenneutraliséiert
dirhatneutraliséiert
sihatenneutraliséiert
Futur I
echwäert neutraliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert neutraliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifneutraliséieren
dugéifsneutraliséieren
hien/si,hatt/etgéifneutraliséieren
mirgéifenneutraliséieren
dirgéiftneutraliséieren
sigéifenneutraliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättneutraliséiert
duhässneutraliséiert
hien/si,hatt/ethättneutraliséiert
mirhättenneutraliséiert
dirhättneutraliséiert
sihättenneutraliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierneutraliséier!
Plurielneutraliséiert!
neutraliséiert
neutraliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnneutraliséiert
dugëssneutraliséiert
hie/si,hatt/etgëttneutraliséiert
mirginnneutraliséiert
dirgittneutraliséiert
siginnneutraliséiert
Passé composé
echsinnneutraliséiert ginn
dubassneutraliséiert ginn
hien/si,hatt/etassneutraliséiert ginn
mirsinnneutraliséiert ginn
dirsiddneutraliséiert ginn
sisinnneutraliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarneutraliséiert ginn
duwaarsneutraliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarneutraliséiert ginn
mirwarenneutraliséiert ginn
dirwaartneutraliséiert ginn
siwarenneutraliséiert ginn
Futur I
echwäert neutraliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert neutraliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif neutraliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif neutraliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier neutraliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles