E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
neutralis-éier-en neutralisieren (D)neutraliser (F)
Stammformen neutralis-éier-enneutralis-éier-tneutralis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echneutralis-éier-en
duneutralis-éier-s
hien/si,hatt/etneutralis-éier-t
mirneutralis-éier-en
dirneutralis-éier-t
sineutralis-éier-en
Passé composé
echhunnneutralis-éier-t
duhuesneutralis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetneutralis-éier-t
mirhunnneutralis-éier-t
dirhuttneutralis-éier-t
sihunnneutralis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatneutralis-éier-t
duhasneutralis-éier-t
hien/si,hatt/ethatneutralis-éier-t
mirhatenneutralis-éier-t
dirhatneutralis-éier-t
sihatenneutralis-éier-t
Futur I
echwäert neutralis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert neutralis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifneutralis-éier-en
dugéifsneutralis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifneutralis-éier-en
mirgéifenneutralis-éier-en
dirgéiftneutralis-éier-en
sigéifenneutralis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättneutralis-éier-t
duhässneutralis-éier-t
hien/si,hatt/ethättneutralis-éier-t
mirhättenneutralis-éier-t
dirhättneutralis-éier-t
sihättenneutralis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierneutralis-éier!
Plurielneutralis-éier-t!
neutralis-éier-t
neutralis-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnneutralis-éier-t
dugëssneutralis-éier-t
hie/si,hatt/etgëttneutralis-éier-t
mirginnneutralis-éier-t
dirgittneutralis-éier-t
siginnneutralis-éier-t
Passé composé
echsinnneutralis-éier-t ginn
dubassneutralis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassneutralis-éier-t ginn
mirsinnneutralis-éier-t ginn
dirsiddneutralis-éier-t ginn
sisinnneutralis-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarneutralis-éier-t ginn
duwaarsneutralis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarneutralis-éier-t ginn
mirwarenneutralis-éier-t ginn
dirwaartneutralis-éier-t ginn
siwarenneutralis-éier-t ginn
Futur I
echwäert neutralis-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert neutralis-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif neutralis-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif neutralis-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier neutralis-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles