E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vernicht-en vernichten (D)anantir (F)
Stammformen vernicht-envernich-tvernich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvernicht-en
duvernicht-s
hien/si,hatt/etvernich-t
mirvernicht-en
dirvernich-t
sivernicht-en
Pass compos
echhuvernich-t
duhuesvernich-t
hien/si,hatt/ethuetvernich-t
mirhuvernich-t
dirhuttvernich-t
sihuvernich-t
Plus-que-parfait
echhatvernich-t
duhasvernich-t
hien/si,hatt/ethatvernich-t
mirhatevernich-t
dirhatvernich-t
sihatevernich-t
Futur I
echwäert vernicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vernich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvernicht-en
dugéifsvernicht-en
hien/si,hatt/etgéifvernicht-en
mirgéifevernicht-en
dirgéiftvernicht-en
sigéifevernicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttvernich-t
duhssvernich-t
hien/si,hatt/ethttvernich-t
mirhättevernich-t
dirhttvernich-t
sihättevernich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervernicht!
Plurielvernich-t!
vernich-t
vernicht-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivernich-t
dugëssvernich-t
hie/si,hatt/etgëttvernich-t
mirgivernich-t
dirgittvernich-t
sigivernich-t
Pass compos
echsivernich-t ginn
dubassvernich-t ginn
hien/si,hatt/etassvernich-t ginn
mirsivernich-t ginn
dirsiddvernich-t ginn
sisivernich-t ginn
Plus-que-parfait
echwarvernich-t ginn
duwaarsvernich-t ginn
hien/si,hatt/etwarvernich-t ginn
mirwarevernich-t ginn
dirwaartvernich-t ginn
siwarevernich-t ginn
Futur I
echwäert vernich-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vernich-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vernich-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vernich-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier vernich-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles