E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ernieren ernhren (D)nourrir (F)
Stammformen ernierenernierterniert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echernieren
duerniers
hien/si,hatt/eterniert
mirernieren
direrniert
siernieren
Pass compos
echhunnerniert
duhueserniert
hien/si,hatt/ethueterniert
mirhunnerniert
dirhutterniert
sihunnerniert
Plus-que-parfait
echhaterniert
duhaserniert
hien/si,hatt/ethaterniert
mirhatenerniert
dirhaterniert
sihatenerniert
Futur I
echwäert ernieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erniert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifernieren
dugéifsernieren
hien/si,hatt/etgéifernieren
mirgéifenernieren
dirgéifternieren
sigéifenernieren
Conditionnel Pass compos
echhtterniert
duhsserniert
hien/si,hatt/ethtterniert
mirhttenerniert
dirhtterniert
sihttenerniert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierernier!
Plurielerniert!
erniert
ernieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerniert
dugësserniert
hie/si,hatt/etgëtterniert
mirginnerniert
dirgitterniert
siginnerniert
Pass compos
echsinnerniert ginn
dubasserniert ginn
hien/si,hatt/etasserniert ginn
mirsinnerniert ginn
dirsidderniert ginn
sisinnerniert ginn
Plus-que-parfait
echwarerniert ginn
duwaarserniert ginn
hien/si,hatt/etwarerniert ginn
mirwarenerniert ginn
dirwaarterniert ginn
siwarenerniert ginn
Futur I
echwäert erniert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erniert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erniert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erniert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erniert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles