E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ernier-en ernhren (D) – nourrir (F)
Stammformen ernier-enernier-ternier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echernier-en
duernier-s
hien/si,hatt/eternier-t
mirernier-en
dirernier-t
siernier-en
Pass compos
echhunnernier-t
duhuesernier-t
hien/si,hatt/ethueternier-t
mirhunnernier-t
dirhutternier-t
sihunnernier-t
Plus-que-parfait
echhaternier-t
duhasernier-t
hien/si,hatt/ethaternier-t
mirhatenernier-t
dirhaternier-t
sihatenernier-t
Futur I
echwäert ernier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ernier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifernier-en
dugéifsernier-en
hien/si,hatt/etgéifernier-en
mirgéifenernier-en
dirgéifternier-en
sigéifenernier-en
Conditionnel Pass compos
echhtternier-t
duhssernier-t
hien/si,hatt/ethtternier-t
mirhttenernier-t
dirhtternier-t
sihttenernier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierernier!
Plurielernier-t!
ernier-t
ernier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnernier-t
dugëssernier-t
hie/si,hatt/etgëtternier-t
mirginnernier-t
dirgitternier-t
siginnernier-t
Pass compos
echsinnernier-t ginn
dubassernier-t ginn
hien/si,hatt/etassernier-t ginn
mirsinnernier-t ginn
dirsiddernier-t ginn
sisinnernier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarernier-t ginn
duwaarsernier-t ginn
hien/si,hatt/etwarernier-t ginn
mirwarenernier-t ginn
dirwaarternier-t ginn
siwarenernier-t ginn
Futur I
echwäert ernier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ernier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ernier-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ernier-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ernier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles