E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
denigr-éier-en
Stammformen dedenigr-éier-endedenigr-éier-tdedenigr-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedenigr-éier-en
dudedenigr-éier-s
hien/si,hatt/etdedenigr-éier-t
mirdedenigr-éier-en
dirdedenigr-éier-t
sidedenigr-éier-en
Passé composé
echhunndedenigr-éier-t
duhuesdedenigr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdedenigr-éier-t
mirhunndedenigr-éier-t
dirhuttdedenigr-éier-t
sihunndedenigr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdedenigr-éier-t
duhasdedenigr-éier-t
hien/si,hatt/ethatdedenigr-éier-t
mirhatendedenigr-éier-t
dirhatdedenigr-éier-t
sihatendedenigr-éier-t
Futur I
echwäert denigr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedenigr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdenigr-éier-en
dugéifsdenigr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdenigr-éier-en
mirgéifendenigr-éier-en
dirgéiftdenigr-éier-en
sigéifendenigr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdedenigr-éier-t
duhässdedenigr-éier-t
hien/si,hatt/ethättdedenigr-éier-t
mirhättendedenigr-éier-t
dirhättdedenigr-éier-t
sihättendedenigr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedenigr-éier!
Plurieldedenigr-éier-t!
dedenigr-éier-t
denigr-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedenigr-éier-t
dugëssdedenigr-éier-t
hie/si,hatt/etgëttdedenigr-éier-t
mirginndedenigr-éier-t
dirgittdedenigr-éier-t
siginndedenigr-éier-t
Passé composé
echsinndedenigr-éier-t ginn
dubassdedenigr-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassdedenigr-éier-t ginn
mirsinndedenigr-éier-t ginn
dirsidddedenigr-éier-t ginn
sisinndedenigr-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwardedenigr-éier-t ginn
duwaarsdedenigr-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwardedenigr-éier-t ginn
mirwarendedenigr-éier-t ginn
dirwaartdedenigr-éier-t ginn
siwarendedenigr-éier-t ginn
Futur I
echwäert dedenigr-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedenigr-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedenigr-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedenigr-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedenigr-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles