E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ernimm-en ernennen (D) – nommer (F)
Stammformen ernimm-enernimm-ternimm-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echernimm-en
duernimm-s
hien/si,hatt/eternimm-t
mirernimm-en
dirernimm-t
siernimm-en
Pass compos
echhunnernimm-t
duhuesernimm-t
hien/si,hatt/ethueternimm-t
mirhunnernimm-t
dirhutternimm-t
sihunnernimm-t
Plus-que-parfait
echhaternimm-t
duhasernimm-t
hien/si,hatt/ethaternimm-t
mirhatenernimm-t
dirhaternimm-t
sihatenernimm-t
Modale Futur I
echwäert ernimm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ernimm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifernimm-en
dugéifsernimm-en
hien/si,hatt/etgéifernimm-en
mirgéifenernimm-en
dirgéifternimm-en
sigéifenernimm-en
Conditionnel pass compos
echhtternimm-t
duhssernimm-t
hien/si,hatt/ethtternimm-t
mirhttenernimm-t
dirhtternimm-t
sihttenernimm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierernimm!
Plurielernimm-t!
ernimm-t
ernimm-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnernimm-t
dugëssernimm-t
hie/si,hatt/etgëtternimm-t
mirginnernimm-t
dirgitternimm-t
siginnernimm-t
Pass compos
echsinnernimm-t ginn
dubassernimm-t ginn
hien/si,hatt/etassernimm-t ginn
mirsinnernimm-t ginn
dirsiddernimm-t ginn
sisinnernimm-t ginn
Plus-que-parfait
echwarernimm-t ginn
duwaarsernimm-t ginn
hien/si,hatt/etwarernimm-t ginn
mirwarenernimm-t ginn
dirwaarternimm-t ginn
siwarenernimm-t ginn
Modale Futur I
echwäert ernimm-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ernimm-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ernimm-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ernimm-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ernimm-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles