E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verniwwelen vernebeln (D)brouiller, embrumer (F)
Stammformen verNoneverniwweltverniwwelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverNone
duverNone
hien/si,hatt/etverniwwelt
mirverNone
dirverNone
siverNone
Pass compos
echhuverniwwelt
duhuesverniwwelt
hien/si,hatt/ethuetverniwwelt
mirhuverniwwelt
dirhuttverniwwelt
sihuverniwwelt
Plus-que-parfait
echhatverniwwelt
duhasverniwwelt
hien/si,hatt/ethatverniwwelt
mirhateverniwwelt
dirhatverniwwelt
sihateverniwwelt
Futur I
echwäert verniwwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verniwwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverniwwelen
dugéifsverniwwelen
hien/si,hatt/etgéifverniwwelen
mirgéifeverniwwelen
dirgéiftverniwwelen
sigéifeverniwwelen
Conditionnel Pass compos
echhttverniwwelt
duhssverniwwelt
hien/si,hatt/ethttverniwwelt
mirhätteverniwwelt
dirhttverniwwelt
sihätteverniwwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverNone!
PlurielverNone!
verniwwelt
verniwwelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverniwwelt
dugëssverniwwelt
hie/si,hatt/etgëttverniwwelt
mirgiverniwwelt
dirgittverniwwelt
sigiverniwwelt
Pass compos
echsiverniwwelt ginn
dubassverniwwelt ginn
hien/si,hatt/etassverniwwelt ginn
mirsiverniwwelt ginn
dirsiddverniwwelt ginn
sisiverniwwelt ginn
Plus-que-parfait
echwarverniwwelt ginn
duwaarsverniwwelt ginn
hien/si,hatt/etwarverniwwelt ginn
mirwareverniwwelt ginn
dirwaartverniwwelt ginn
siwareverniwwelt ginn
Futur I
echwäert verniwwelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verniwwelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verniwwelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verniwwelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verniwwelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anniwwelenmniwwelenniwwelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles