E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
niwwel-en nebeln (D)avoir du brouillard (F)
Stammformen niwwel-enniwwel-tge-niwwel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
ech
du
hien/si,hatt/etniwwel-t
mir
dir
si
Pass compos
ech  
du  
ethuetge-niwwel-t
mir  
dir  
sihuge-niwwel-t
Plus-que-parfait
ech  
du  
ethatge-niwwel-t
mir  
dir  
sihatege-niwwel-t
Futur I
echwäert niwwel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-niwwel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifniwwel-en
dugéifsniwwel-en
hien/si,hatt/etgéifniwwel-en
mirgéifenniwwel-en
dirgéiftniwwel-en
sigéifenniwwel-en
Conditionnel Pass compos
ech  
du  
ethttge-niwwel-t
mir  
dir  
sihättege-niwwel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
ge-niwwel-t
niwwel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anniwwel-enmniwwel-enverniwwel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles