E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nomin-éier-en nominieren (D)nommer (F)
Stammformen nomin-éier-ennomin-éier-tnomin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnomin-éier-en
dunomin-éier-s
hien/si,hatt/etnomin-éier-t
mirnomin-éier-en
dirnomin-éier-t
sinomin-éier-en
Passé composé
echhunnnomin-éier-t
duhuesnomin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetnomin-éier-t
mirhunnnomin-éier-t
dirhuttnomin-éier-t
sihunnnomin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatnomin-éier-t
duhasnomin-éier-t
hien/si,hatt/ethatnomin-éier-t
mirhatennomin-éier-t
dirhatnomin-éier-t
sihatennomin-éier-t
Futur I
echwäert nomin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nomin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnomin-éier-en
dugéifsnomin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifnomin-éier-en
mirgéifennomin-éier-en
dirgéiftnomin-éier-en
sigéifennomin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättnomin-éier-t
duhässnomin-éier-t
hien/si,hatt/ethättnomin-éier-t
mirhättennomin-éier-t
dirhättnomin-éier-t
sihättennomin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernomin-éier!
Plurielnomin-éier-t!
nomin-éier-t
nomin-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnnomin-éier-t
dugëssnomin-éier-t
hie/si,hatt/etgëttnomin-éier-t
mirginnnomin-éier-t
dirgittnomin-éier-t
siginnnomin-éier-t
Passé composé
echsinnnomin-éier-t ginn
dubassnomin-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassnomin-éier-t ginn
mirsinnnomin-éier-t ginn
dirsiddnomin-éier-t ginn
sisinnnomin-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarnomin-éier-t ginn
duwaarsnomin-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarnomin-éier-t ginn
mirwarennomin-éier-t ginn
dirwaartnomin-éier-t ginn
siwarennomin-éier-t ginn
Futur I
echwäert nomin-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nomin-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif nomin-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif nomin-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier nomin-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles