E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
benoriichtegen benachrichtigen (D)informer (F)
Stammformen benoriichtegenbenoriichtegtbenoriichtegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbenoriichtegen
dubenoriichtegs
hien/si,hatt/etbenoriichtegt
mirbenoriichtegen
dirbenoriichtegt
sibenoriichtegen
Pass compos
echhubenoriichtegt
duhuesbenoriichtegt
hien/si,hatt/ethuetbenoriichtegt
mirhubenoriichtegt
dirhuttbenoriichtegt
sihubenoriichtegt
Plus-que-parfait
echhatbenoriichtegt
duhasbenoriichtegt
hien/si,hatt/ethatbenoriichtegt
mirhatebenoriichtegt
dirhatbenoriichtegt
sihatebenoriichtegt
Futur I
echwäert benoriichtegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert benoriichtegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbenoriichtegen
dugéifsbenoriichtegen
hien/si,hatt/etgéifbenoriichtegen
mirgéifebenoriichtegen
dirgéiftbenoriichtegen
sigéifebenoriichtegen
Conditionnel Pass compos
echhttbenoriichtegt
duhssbenoriichtegt
hien/si,hatt/ethttbenoriichtegt
mirhättebenoriichtegt
dirhttbenoriichtegt
sihättebenoriichtegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbenoriichteg!
Plurielbenoriichtegt!
benoriichtegt
benoriichtegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibenoriichtegt
dugëssbenoriichtegt
hie/si,hatt/etgëttbenoriichtegt
mirgibenoriichtegt
dirgittbenoriichtegt
sigibenoriichtegt
Pass compos
echsibenoriichtegt ginn
dubassbenoriichtegt ginn
hien/si,hatt/etassbenoriichtegt ginn
mirsibenoriichtegt ginn
dirsiddbenoriichtegt ginn
sisibenoriichtegt ginn
Plus-que-parfait
echwarbenoriichtegt ginn
duwaarsbenoriichtegt ginn
hien/si,hatt/etwarbenoriichtegt ginn
mirwarebenoriichtegt ginn
dirwaartbenoriichtegt ginn
siwarebenoriichtegt ginn
Futur I
echwäert benoriichtegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert benoriichtegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif benoriichtegt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif benoriichtegt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier benoriichtegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles