E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
benoriichteg-en benachrichtigen (D)informer (F)
Stammformen benoriichteg-enbenoriichteg-tbenoriichteg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbenoriichteg-en
dubenoriichteg-s
hien/si,hatt/etbenoriichteg-t
mirbenoriichteg-en
dirbenoriichteg-t
sibenoriichteg-en
Pass compos
echhubenoriichteg-t
duhuesbenoriichteg-t
hien/si,hatt/ethuetbenoriichteg-t
mirhubenoriichteg-t
dirhuttbenoriichteg-t
sihubenoriichteg-t
Plus-que-parfait
echhatbenoriichteg-t
duhasbenoriichteg-t
hien/si,hatt/ethatbenoriichteg-t
mirhatebenoriichteg-t
dirhatbenoriichteg-t
sihatebenoriichteg-t
Futur I
echwäert benoriichteg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert benoriichteg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbenoriichteg-en
dugéifsbenoriichteg-en
hien/si,hatt/etgéifbenoriichteg-en
mirgéifebenoriichteg-en
dirgéiftbenoriichteg-en
sigéifebenoriichteg-en
Conditionnel Pass compos
echhttbenoriichteg-t
duhssbenoriichteg-t
hien/si,hatt/ethttbenoriichteg-t
mirhättebenoriichteg-t
dirhttbenoriichteg-t
sihättebenoriichteg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbenoriichteg!
Plurielbenoriichteg-t!
benoriichteg-t
benoriichteg-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibenoriichteg-t
dugëssbenoriichteg-t
hie/si,hatt/etgëttbenoriichteg-t
mirgibenoriichteg-t
dirgittbenoriichteg-t
sigibenoriichteg-t
Pass compos
echsibenoriichteg-t ginn
dubassbenoriichteg-t ginn
hien/si,hatt/etassbenoriichteg-t ginn
mirsibenoriichteg-t ginn
dirsiddbenoriichteg-t ginn
sisibenoriichteg-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbenoriichteg-t ginn
duwaarsbenoriichteg-t ginn
hien/si,hatt/etwarbenoriichteg-t ginn
mirwarebenoriichteg-t ginn
dirwaartbenoriichteg-t ginn
siwarebenoriichteg-t ginn
Futur I
echwäert benoriichteg-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert benoriichteg-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif benoriichteg-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif benoriichteg-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier benoriichteg-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles