E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
not-éier-en notieren (D)noter (F)
Stammformen not-éier-ennot-éier-tnot-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnot-éier-en
dunot-éier-s
hien/si,hatt/etnot-éier-t
mirnot-éier-en
dirnot-éier-t
sinot-éier-en
Passé composé
echhunnnot-éier-t
duhuesnot-éier-t
hien/si,hatt/ethuetnot-éier-t
mirhunnnot-éier-t
dirhuttnot-éier-t
sihunnnot-éier-t
Plus-que-parfait
echhatnot-éier-t
duhasnot-éier-t
hien/si,hatt/ethatnot-éier-t
mirhatennot-éier-t
dirhatnot-éier-t
sihatennot-éier-t
Futur I
echwäert not-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert not-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnot-éier-en
dugéifsnot-éier-en
hien/si,hatt/etgéifnot-éier-en
mirgéifennot-éier-en
dirgéiftnot-éier-en
sigéifennot-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättnot-éier-t
duhässnot-éier-t
hien/si,hatt/ethättnot-éier-t
mirhättennot-éier-t
dirhättnot-éier-t
sihättennot-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernot-éier!
Plurielnot-éier-t!
not-éier-t
not-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnnot-éier-t
dugëssnot-éier-t
hie/si,hatt/etgëttnot-éier-t
mirginnnot-éier-t
dirgittnot-éier-t
siginnnot-éier-t
Passé composé
echsinnnot-éier-t ginn
dubassnot-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassnot-éier-t ginn
mirsinnnot-éier-t ginn
dirsiddnot-éier-t ginn
sisinnnot-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarnot-éier-t ginn
duwaarsnot-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarnot-éier-t ginn
mirwarennot-éier-t ginn
dirwaartnot-éier-t ginn
siwarennot-éier-t ginn
Futur I
echwäert not-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert not-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif not-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif not-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier not-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles