E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausnotzen ausnutzen (D) – exploiter (F)
Stammformen ausnotzennotzt ausausgenotzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnotzen aus
dunotz aus
hien/si,hatt/etnotzt aus
mirnotzen aus
dirnotzt aus
sinotzen aus
Pass compos
echhunnausgenotzt
duhuesausgenotzt
hien/si,hatt/ethuetausgenotzt
mirhunnausgenotzt
dirhuttausgenotzt
sihunnausgenotzt
Plus-que-parfait
echhatausgenotzt
duhasausgenotzt
hien/si,hatt/ethatausgenotzt
mirhatenausgenotzt
dirhatausgenotzt
sihatenausgenotzt
Futur I
echwäert ausnotzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgenotzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausnotzen
dugéifsausnotzen
hien/si,hatt/etgéifausnotzen
mirgéifenausnotzen
dirgéiftausnotzen
sigéifenausnotzen
Conditionnel Pass compos
echhttausgenotzt
duhssausgenotzt
hien/si,hatt/ethttausgenotzt
mirhttenausgenotzt
dirhttausgenotzt
sihttenausgenotzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernotz aus!
Plurielnotzt aus!
ausgenotzt
ausnotzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgenotzt
dugëssausgenotzt
hie/si,hatt/etgëttausgenotzt
mirginnausgenotzt
dirgittausgenotzt
siginnausgenotzt
Pass compos
echsinnausgenotzt ginn
dubassausgenotzt ginn
hien/si,hatt/etassausgenotzt ginn
mirsinnausgenotzt ginn
dirsiddausgenotzt ginn
sisinnausgenotzt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgenotzt ginn
duwaarsausgenotzt ginn
hien/si,hatt/etwarausgenotzt ginn
mirwarenausgenotzt ginn
dirwaartausgenotzt ginn
siwarenausgenotzt ginn
Futur I
echwäert ausgenotzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgenotzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgenotzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgenotzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgenotzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
benotzennotzenofnotzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles