E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
benotz-en benutzen, gebrauchen (D) – utiliser, se servir de (F)
Stammformen benotz-enbenotz-tbenotz-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbenotz-en
dubenotz
hien/si,hatt/etbenotz-t
mirbenotz-en
dirbenotz-t
sibenotz-en
Pass compos
echhubenotz-t
duhuesbenotz-t
hien/si,hatt/ethuetbenotz-t
mirhubenotz-t
dirhuttbenotz-t
sihubenotz-t
Plus-que-parfait
echhatbenotz-t
duhasbenotz-t
hien/si,hatt/ethatbenotz-t
mirhatebenotz-t
dirhatbenotz-t
sihatebenotz-t
Futur I
echwäert benotz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert benotz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbenotz-en
dugéifsbenotz-en
hien/si,hatt/etgéifbenotz-en
mirgéifebenotz-en
dirgéiftbenotz-en
sigéifebenotz-en
Conditionnel Pass compos
echhttbenotz-t
duhssbenotz-t
hien/si,hatt/ethttbenotz-t
mirhättebenotz-t
dirhttbenotz-t
sihättebenotz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbenotz!
Plurielbenotz-t!
benotz-t
benotz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibenotz-t
dugëssbenotz-t
hie/si,hatt/etgëttbenotz-t
mirgibenotz-t
dirgittbenotz-t
sigibenotz-t
Pass compos
echsibenotz-t ginn
dubassbenotz-t ginn
hien/si,hatt/etassbenotz-t ginn
mirsibenotz-t ginn
dirsiddbenotz-t ginn
sisibenotz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbenotz-t ginn
duwaarsbenotz-t ginn
hien/si,hatt/etwarbenotz-t ginn
mirwarebenotz-t ginn
dirwaartbenotz-t ginn
siwarebenotz-t ginn
Futur I
echwäert benotz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert benotz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif benotz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif benotz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier benotz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausnotz-ennotz-enofnotz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles