E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofnotzen abnutzen (D) – user (F)
Stammformen ofnotzennotzt ofofgenotzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnotzen of
dunotz of
hien/si,hatt/etnotzt of
mirnotzen of
dirnotzt of
sinotzen of
Pass compos
echhunnofgenotzt
duhuesofgenotzt
hien/si,hatt/ethuetofgenotzt
mirhunnofgenotzt
dirhuttofgenotzt
sihunnofgenotzt
Plus-que-parfait
echhatofgenotzt
duhasofgenotzt
hien/si,hatt/ethatofgenotzt
mirhatenofgenotzt
dirhatofgenotzt
sihatenofgenotzt
Futur I
echwäert ofnotzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgenotzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofnotzen
dugéifsofnotzen
hien/si,hatt/etgéifofnotzen
mirgéifenofnotzen
dirgéiftofnotzen
sigéifenofnotzen
Conditionnel Pass compos
echhttofgenotzt
duhssofgenotzt
hien/si,hatt/ethttofgenotzt
mirhttenofgenotzt
dirhttofgenotzt
sihttenofgenotzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernotz of!
Plurielnotzt of!
ofgenotzt
ofnotzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgenotzt
dugëssofgenotzt
hie/si,hatt/etgëttofgenotzt
mirginnofgenotzt
dirgittofgenotzt
siginnofgenotzt
Pass compos
echsinnofgenotzt ginn
dubassofgenotzt ginn
hien/si,hatt/etassofgenotzt ginn
mirsinnofgenotzt ginn
dirsiddofgenotzt ginn
sisinnofgenotzt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgenotzt ginn
duwaarsofgenotzt ginn
hien/si,hatt/etwarofgenotzt ginn
mirwarenofgenotzt ginn
dirwaartofgenotzt ginn
siwarenofgenotzt ginn
Futur I
echwäert ofgenotzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgenotzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgenotzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgenotzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgenotzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausnotzenbenotzennotzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles