E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nuancéieren nuancieren (D)nuancer (F)
Stammformen nuancéierennuancéiertnuancéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnuancéieren
dunuancéiers
hien/si,hatt/etnuancéiert
mirnuancéieren
dirnuancéiert
sinuancéieren
Passé composé
echhunnnuancéiert
duhuesnuancéiert
hien/si,hatt/ethuetnuancéiert
mirhunnnuancéiert
dirhuttnuancéiert
sihunnnuancéiert
Plus-que-parfait
echhatnuancéiert
duhasnuancéiert
hien/si,hatt/ethatnuancéiert
mirhatennuancéiert
dirhatnuancéiert
sihatennuancéiert
Futur I
echwäert nuancéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nuancéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnuancéieren
dugéifsnuancéieren
hien/si,hatt/etgéifnuancéieren
mirgéifennuancéieren
dirgéiftnuancéieren
sigéifennuancéieren
Conditionnel Passé composé
echhättnuancéiert
duhässnuancéiert
hien/si,hatt/ethättnuancéiert
mirhättennuancéiert
dirhättnuancéiert
sihättennuancéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernuancéier!
Plurielnuancéiert!
nuancéiert
nuancéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnnuancéiert
dugëssnuancéiert
hie/si,hatt/etgëttnuancéiert
mirginnnuancéiert
dirgittnuancéiert
siginnnuancéiert
Passé composé
echsinnnuancéiert ginn
dubassnuancéiert ginn
hien/si,hatt/etassnuancéiert ginn
mirsinnnuancéiert ginn
dirsiddnuancéiert ginn
sisinnnuancéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarnuancéiert ginn
duwaarsnuancéiert ginn
hien/si,hatt/etwarnuancéiert ginn
mirwarennuancéiert ginn
dirwaartnuancéiert ginn
siwarennuancéiert ginn
Futur I
echwäert nuancéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nuancéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif nuancéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif nuancéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier nuancéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles