E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nuanc-éier-en nuancieren (D)nuancer (F)
Stammformen nuanc-éier-ennuanc-éier-tnuanc-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnuanc-éier-en
dunuanc-éier-s
hien/si,hatt/etnuanc-éier-t
mirnuanc-éier-en
dirnuanc-éier-t
sinuanc-éier-en
Passé composé
echhunnnuanc-éier-t
duhuesnuanc-éier-t
hien/si,hatt/ethuetnuanc-éier-t
mirhunnnuanc-éier-t
dirhuttnuanc-éier-t
sihunnnuanc-éier-t
Plus-que-parfait
echhatnuanc-éier-t
duhasnuanc-éier-t
hien/si,hatt/ethatnuanc-éier-t
mirhatennuanc-éier-t
dirhatnuanc-éier-t
sihatennuanc-éier-t
Futur I
echwäert nuanc-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nuanc-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnuanc-éier-en
dugéifsnuanc-éier-en
hien/si,hatt/etgéifnuanc-éier-en
mirgéifennuanc-éier-en
dirgéiftnuanc-éier-en
sigéifennuanc-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättnuanc-éier-t
duhässnuanc-éier-t
hien/si,hatt/ethättnuanc-éier-t
mirhättennuanc-éier-t
dirhättnuanc-éier-t
sihättennuanc-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernuanc-éier!
Plurielnuanc-éier-t!
nuanc-éier-t
nuanc-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnnuanc-éier-t
dugëssnuanc-éier-t
hie/si,hatt/etgëttnuanc-éier-t
mirginnnuanc-éier-t
dirgittnuanc-éier-t
siginnnuanc-éier-t
Passé composé
echsinnnuanc-éier-t ginn
dubassnuanc-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassnuanc-éier-t ginn
mirsinnnuanc-éier-t ginn
dirsiddnuanc-éier-t ginn
sisinnnuanc-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarnuanc-éier-t ginn
duwaarsnuanc-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarnuanc-éier-t ginn
mirwarennuanc-éier-t ginn
dirwaartnuanc-éier-t ginn
siwarennuanc-éier-t ginn
Futur I
echwäert nuanc-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nuanc-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif nuanc-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif nuanc-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier nuanc-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles