E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwernuechten bernachten (D)gter (F)
Stammformen iwwernuechteniwwernuechtiwwernuecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwernuechten
duiwwernuechts
hien/si,hatt/etiwwernuecht
miriwwernuechten
diriwwernuecht
siiwwernuechten
Pass compos
echhunniwwernuecht
duhuesiwwernuecht
hien/si,hatt/ethuetiwwernuecht
mirhunniwwernuecht
dirhuttiwwernuecht
sihunniwwernuecht
Plus-que-parfait
echhatiwwernuecht
duhasiwwernuecht
hien/si,hatt/ethatiwwernuecht
mirhateniwwernuecht
dirhatiwwernuecht
sihateniwwernuecht
Futur I
echwäert iwwernuechten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwernuecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwernuechten
dugéifsiwwernuechten
hien/si,hatt/etgéifiwwernuechten
mirgéifeniwwernuechten
dirgéiftiwwernuechten
sigéifeniwwernuechten
Conditionnel Pass compos
echhttiwwernuecht
duhssiwwernuecht
hien/si,hatt/ethttiwwernuecht
mirhtteniwwernuecht
dirhttiwwernuecht
sihtteniwwernuecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwernuecht!
Plurieliwwernuecht!
iwwernuecht
iwwernuechten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles