E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
obligéieren verpflichten (D)obliger, forcer (F)
Stammformen obligéierenobligéiertobligéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echobligéieren
duobligéiers
hien/si,hatt/etobligéiert
mirobligéieren
dirobligéiert
siobligéieren
Passé composé
echhunnobligéiert
duhuesobligéiert
hien/si,hatt/ethuetobligéiert
mirhunnobligéiert
dirhuttobligéiert
sihunnobligéiert
Plus-que-parfait
echhatobligéiert
duhasobligéiert
hien/si,hatt/ethatobligéiert
mirhatenobligéiert
dirhatobligéiert
sihatenobligéiert
Futur I
echwäert obligéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert obligéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifobligéieren
dugéifsobligéieren
hien/si,hatt/etgéifobligéieren
mirgéifenobligéieren
dirgéiftobligéieren
sigéifenobligéieren
Conditionnel Passé composé
echhättobligéiert
duhässobligéiert
hien/si,hatt/ethättobligéiert
mirhättenobligéiert
dirhättobligéiert
sihättenobligéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierobligéier!
Plurielobligéiert!
obligéiert
obligéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnobligéiert
dugëssobligéiert
hie/si,hatt/etgëttobligéiert
mirginnobligéiert
dirgittobligéiert
siginnobligéiert
Passé composé
echsinnobligéiert ginn
dubassobligéiert ginn
hien/si,hatt/etassobligéiert ginn
mirsinnobligéiert ginn
dirsiddobligéiert ginn
sisinnobligéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarobligéiert ginn
duwaarsobligéiert ginn
hien/si,hatt/etwarobligéiert ginn
mirwarenobligéiert ginn
dirwaartobligéiert ginn
siwarenobligéiert ginn
Futur I
echwäert obligéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert obligéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif obligéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif obligéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier obligéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles