E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
observéieren beobachten (D)observer (F)
Stammformen observéierenobservéiertobservéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echobservéieren
duobservéiers
hien/si,hatt/etobservéiert
mirobservéieren
dirobservéiert
siobservéieren
Passé composé
echhunnobservéiert
duhuesobservéiert
hien/si,hatt/ethuetobservéiert
mirhunnobservéiert
dirhuttobservéiert
sihunnobservéiert
Plus-que-parfait
echhatobservéiert
duhasobservéiert
hien/si,hatt/ethatobservéiert
mirhatenobservéiert
dirhatobservéiert
sihatenobservéiert
Futur I
echwäert observéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert observéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifobservéieren
dugéifsobservéieren
hien/si,hatt/etgéifobservéieren
mirgéifenobservéieren
dirgéiftobservéieren
sigéifenobservéieren
Conditionnel Passé composé
echhättobservéiert
duhässobservéiert
hien/si,hatt/ethättobservéiert
mirhättenobservéiert
dirhättobservéiert
sihättenobservéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierobservéier!
Plurielobservéiert!
observéiert
observéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnobservéiert
dugëssobservéiert
hie/si,hatt/etgëttobservéiert
mirginnobservéiert
dirgittobservéiert
siginnobservéiert
Passé composé
echsinnobservéiert ginn
dubassobservéiert ginn
hien/si,hatt/etassobservéiert ginn
mirsinnobservéiert ginn
dirsiddobservéiert ginn
sisinnobservéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarobservéiert ginn
duwaarsobservéiert ginn
hien/si,hatt/etwarobservéiert ginn
mirwarenobservéiert ginn
dirwaartobservéiert ginn
siwarenobservéiert ginn
Futur I
echwäert observéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert observéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif observéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif observéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier observéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles