E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sech obstin-éier-en obstinieren (D) – obstiner (F)
Stammformen sech obstin-éier-enobstin-éier-t sech sech obstin-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echobstin-éier-e mech
duobstin-éier-s dech
hien/si,hatt/etobstin-éier-t sech
mirobstin-éier-en eis
dirobstin-éier-t iech
siobstin-éier-e sech
Passé composé
echhumechobstin-éier-t
duhuesdechobstin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsechobstin-éier-t
mirhunneisobstin-éier-t
dirhuttiechobstin-éier-t
sihusechobstin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmechobstin-éier-t
duhasdechobstin-éier-t
hien/si,hatt/ethatsechobstin-éier-t
mirhateneisobstin-éier-t
dirhatiechobstin-éier-t
sihatesechobstin-éier-t
Modale Futur I
echwäert obstin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert obstin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifobstin-éier-en
dugéifsobstin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifobstin-éier-en
mirgéifenobstin-éier-en
dirgéiftobstin-éier-en
sigéifenobstin-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättmechobstin-éier-t
duhässdechobstin-éier-t
hien/si,hatt/ethättsechobstin-éier-t
mirhätteneisobstin-éier-t
dirhättiechobstin-éier-t
sihättesechobstin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierobstin-éierdech!
Plurielobstin-éier-tiech!
obstin-éier-t
obstin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles