E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
occupéieren besetzen (D)occuper (F)
Stammformen occupéierenoccupéiertoccupéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echoccupéieren
duoccupéiers
hien/si,hatt/etoccupéiert
miroccupéieren
diroccupéiert
sioccupéieren
Passé composé
echhunnoccupéiert
duhuesoccupéiert
hien/si,hatt/ethuetoccupéiert
mirhunnoccupéiert
dirhuttoccupéiert
sihunnoccupéiert
Plus-que-parfait
echhatoccupéiert
duhasoccupéiert
hien/si,hatt/ethatoccupéiert
mirhatenoccupéiert
dirhatoccupéiert
sihatenoccupéiert
Futur I
echwäert occupéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert occupéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoccupéieren
dugéifsoccupéieren
hien/si,hatt/etgéifoccupéieren
mirgéifenoccupéieren
dirgéiftoccupéieren
sigéifenoccupéieren
Conditionnel Passé composé
echhättoccupéiert
duhässoccupéiert
hien/si,hatt/ethättoccupéiert
mirhättenoccupéiert
dirhättoccupéiert
sihättenoccupéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieroccupéier!
Plurieloccupéiert!
occupéiert
occupéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnoccupéiert
dugëssoccupéiert
hie/si,hatt/etgëttoccupéiert
mirginnoccupéiert
dirgittoccupéiert
siginnoccupéiert
Passé composé
echsinnoccupéiert ginn
dubassoccupéiert ginn
hien/si,hatt/etassoccupéiert ginn
mirsinnoccupéiert ginn
dirsiddoccupéiert ginn
sisinnoccupéiert ginn
Plus-que-parfait
echwaroccupéiert ginn
duwaarsoccupéiert ginn
hien/si,hatt/etwaroccupéiert ginn
mirwarenoccupéiert ginn
dirwaartoccupéiert ginn
siwarenoccupéiert ginn
Futur I
echwäert occupéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert occupéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif occupéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif occupéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier occupéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles