E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beonrouegen berunruhigen (D) – inquiter, alarmer (F)
Stammformen beonrouegenbeonrouegtbeonrouegt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeonrouegen
dubeonrouegs
hien/si,hatt/etbeonrouegt
mirbeonrouegen
dirbeonrouegt
sibeonrouegen
Pass compos
echhubeonrouegt
duhuesbeonrouegt
hien/si,hatt/ethuetbeonrouegt
mirhubeonrouegt
dirhuttbeonrouegt
sihubeonrouegt
Plus-que-parfait
echhatbeonrouegt
duhasbeonrouegt
hien/si,hatt/ethatbeonrouegt
mirhatebeonrouegt
dirhatbeonrouegt
sihatebeonrouegt
Futur I
echwäert beonrouegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beonrouegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeonrouegen
dugéifsbeonrouegen
hien/si,hatt/etgéifbeonrouegen
mirgéifebeonrouegen
dirgéiftbeonrouegen
sigéifebeonrouegen
Conditionnel Pass compos
echhttbeonrouegt
duhssbeonrouegt
hien/si,hatt/ethttbeonrouegt
mirhättebeonrouegt
dirhttbeonrouegt
sihättebeonrouegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeonroueg!
Plurielbeonrouegt!
beonrouegt
beonrouegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibeonrouegt
dugëssbeonrouegt
hie/si,hatt/etgëttbeonrouegt
mirgibeonrouegt
dirgittbeonrouegt
sigibeonrouegt
Pass compos
echsibeonrouegt ginn
dubassbeonrouegt ginn
hien/si,hatt/etassbeonrouegt ginn
mirsibeonrouegt ginn
dirsiddbeonrouegt ginn
sisibeonrouegt ginn
Plus-que-parfait
echwarbeonrouegt ginn
duwaarsbeonrouegt ginn
hien/si,hatt/etwarbeonrouegt ginn
mirwarebeonrouegt ginn
dirwaartbeonrouegt ginn
siwarebeonrouegt ginn
Futur I
echwäert beonrouegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beonrouegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif beonrouegt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif beonrouegt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier beonrouegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles