E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
operéieren operieren (D)opérer (F)
Stammformen operéierenoperéiertoperéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echoperéieren
duoperéiers
hien/si,hatt/etoperéiert
miroperéieren
diroperéiert
sioperéieren
Passé composé
echhunnoperéiert
duhuesoperéiert
hien/si,hatt/ethuetoperéiert
mirhunnoperéiert
dirhuttoperéiert
sihunnoperéiert
Plus-que-parfait
echhatoperéiert
duhasoperéiert
hien/si,hatt/ethatoperéiert
mirhatenoperéiert
dirhatoperéiert
sihatenoperéiert
Futur I
echwäert operéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert operéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoperéieren
dugéifsoperéieren
hien/si,hatt/etgéifoperéieren
mirgéifenoperéieren
dirgéiftoperéieren
sigéifenoperéieren
Conditionnel Passé composé
echhättoperéiert
duhässoperéiert
hien/si,hatt/ethättoperéiert
mirhättenoperéiert
dirhättoperéiert
sihättenoperéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieroperéier!
Plurieloperéiert!
operéiert
operéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnoperéiert
dugëssoperéiert
hie/si,hatt/etgëttoperéiert
mirginnoperéiert
dirgittoperéiert
siginnoperéiert
Passé composé
echsinnoperéiert ginn
dubassoperéiert ginn
hien/si,hatt/etassoperéiert ginn
mirsinnoperéiert ginn
dirsiddoperéiert ginn
sisinnoperéiert ginn
Plus-que-parfait
echwaroperéiert ginn
duwaarsoperéiert ginn
hien/si,hatt/etwaroperéiert ginn
mirwarenoperéiert ginn
dirwaartoperéiert ginn
siwarenoperéiert ginn
Futur I
echwäert operéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert operéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif operéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif operéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier operéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles