E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
optiméieren optimieren (D)optimiser (F)
Stammformen optiméierenoptiméiertoptiméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echoptiméieren
duoptiméiers
hien/si,hatt/etoptiméiert
miroptiméieren
diroptiméiert
sioptiméieren
Passé composé
echhunnoptiméiert
duhuesoptiméiert
hien/si,hatt/ethuetoptiméiert
mirhunnoptiméiert
dirhuttoptiméiert
sihunnoptiméiert
Plus-que-parfait
echhatoptiméiert
duhasoptiméiert
hien/si,hatt/ethatoptiméiert
mirhatenoptiméiert
dirhatoptiméiert
sihatenoptiméiert
Futur I
echwäert optiméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert optiméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoptiméieren
dugéifsoptiméieren
hien/si,hatt/etgéifoptiméieren
mirgéifenoptiméieren
dirgéiftoptiméieren
sigéifenoptiméieren
Conditionnel Passé composé
echhättoptiméiert
duhässoptiméiert
hien/si,hatt/ethättoptiméiert
mirhättenoptiméiert
dirhättoptiméiert
sihättenoptiméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieroptiméier!
Plurieloptiméiert!
optiméiert
optiméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnoptiméiert
dugëssoptiméiert
hie/si,hatt/etgëttoptiméiert
mirginnoptiméiert
dirgittoptiméiert
siginnoptiméiert
Passé composé
echsinnoptiméiert ginn
dubassoptiméiert ginn
hien/si,hatt/etassoptiméiert ginn
mirsinnoptiméiert ginn
dirsiddoptiméiert ginn
sisinnoptiméiert ginn
Plus-que-parfait
echwaroptiméiert ginn
duwaarsoptiméiert ginn
hien/si,hatt/etwaroptiméiert ginn
mirwarenoptiméiert ginn
dirwaartoptiméiert ginn
siwarenoptiméiert ginn
Futur I
echwäert optiméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert optiméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif optiméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif optiméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier optiméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles